Jak třídit dětský šatník?

Na půdu nebo do kontejneru?

Na začátek je dobré si říct, že jsme každá v jiné situaci. Žádný způsob nakládání s oblečením nebo konkrétní množství oblečení ve skříni není správně nebo špatně. Pocházíme z odlišného prostředí, byly jsme jinak vychovány, máme jiný počet dětí i rozdílný prostor pro uložení věcí. Důležité je, abychom se v tom cítily dobře. A pokud tomu tak není, možná vám i naše rady pomohou s tím něco udělat.

Jak nám děti rostou, hromadí se nám doma oblečení, které už nepoužijeme. U miminek do jednoho roku musíme třídit oblečení každých pár týdnů, u starších dětí už to většinou není tak často. Ale i tak, minimálně s každým novým ročním obdobím přichází na řadu třídění šatníku a nerudovská otázka “Kam s ním?”

Kam s vytříděným oblečením?

Nejjednodušší a nejméně komplikovanou možností je předat vyřazené věci kamarádce nebo mamince v okolí, která má o něco mladší dítě. Můžete vytřídit věci podle velikosti nebo věku a dát celý balík někomu, kdo tyto kousky ještě využije.

Další možností je prodej vytříděných věcí. Je to však proces poměrně náročný na náš drahocenný čas. Obnáší to nafocení každého kusu, vyprání oblečení, nafocení, zveřejnění na dané platformě, komunikaci se zájemci, zabalení, dopravu balíku na místo odeslání. To se většinou opravdu vyplatí jen u kvalitnějších věcí, jejichž pořizovací cena byla vyšší a jsou stále ve velmi dobrém stavu. 

Poslední možností je hodit věci do kontejner na obnošené šatstvo, odkud oblečení při troše štěstí putuje na charitu. Pokud je vaše oblečení v dobrém stavu a nemáte příbuznou ani kamarádku, která by je využila, zkuste sami zjistit, kde by o vaše oblečení opravdu stáli. Co takhle zavolat do dětského domova nebo diagnostického ústavu? Na Facebooku fungují také různé skupiny, jako například Pomoc matkám v nouzi a jistě i spousta podobných.

Jak třídím dětský šatník?

Je tady jaro a ptáci se od rozbřesku předhánějí, kdo přivítá den krásnější melodií. Teplá čepice a bunda sice ráno zahřeje, ale odpoledne nevíme, co svléknout dříve. Je tedy na čase probrat náš i dětský šatník a připravit se na novou sezónu. Teplé věci můžete uložit do sklepa nebo na půdu. Základem správného oblékání na jaře je především správné vrstvení.

Jakým způsobem třídím šatník já? Nejrychlejším způsobem je celý obsah skříně přemístit rovnou na podlahu. Věci postupně probírám a dávám na několik hromádek:

  • Věci, které jsou malé - pošlu dál nebo uložím pro mladší dítě

  • Věci, které jsou poškozené nebo zaprané - podle stavu a materiálu - do kontejneru na oblečení, něco nastříhám manželovi na hadry do dílny, poškozené do komunálního odpadu

  • Věci, které uložím do sklepa na další zimní sezónu (a doufám, že je dítě příští rok obleče)

Nakupování oblečení si plánujte

Stresuje vás přeplněná skříň, ze které vypadává oblečení ven? Ještě aby ne. Zkuste odolat nakupování oblečení jen tak pro radost. A zakažte to taky babičkám. Než se vydáte na nákup oblečení, zkontrolujte, jestli máte uschované nějaké oblečení pro vaše dítě po starším sourozenci. Podívejte se také, co vám chybí ve skříni a udělejte si plán. Ideální je mít poloprázdnou skříň, ve které ale nechybí nic podstatného. Dokoupit něco navíc můžete vždy.

Abyste si udrželi čistou hlavu a nemuseli se cítit přehlcení z hromady oblečení, měli byste mít pro vaše dítě pouze tolik věcí, abyste se mohli sbalit a odjet na týdenní dovolenou bez pračky. 

Moje základní principy pořizování oblečení

  • mít v šatníku pár opravdu kvalitních věcí, které vydrží a může je podědit mladší sourozenec - kvalitní bavlněná trička, softshellové oblečení, funkční trička
  • věci na ven a zahradu z druhé ruky nebo bazárku
  • minimum věci z fast fashion obchodů

Samozřejmě ten, kdo s dětmi tráví většinu času na zahradě nebo v lese za domem, bude nakupovat jiné oblečení než máma, která tráví se svými dětmi většinu času ve městě. Zkuste u toho i přihlédnout k tomu, jestli jste u toho také ohleduplní k přírodě. Určitě potřebujete všechno oblečení nové? Zbrusu nové oblečení se nejen prodraží, ale je to i značná zátěž pro přírodu

Věci z druhé ruky

Na pořízení věcí z druhé ruky není nic špatného. Naopak, má mnohem širší přesah. Pomáháte ulevit životnímu prostředí, které dostává činností textilního průmyslu pořádně zabrat. Zároveň vdechnete tomuto oblečení druhý život, protože jinak by pravděpodobně skončilo někde na skládce nebo ve spalovně.V neposlední řadě učíte vaše děti ohleduplnosti k prostředí, ve kterém žijeme.