Jak správně obléct batolata a malé děti v zimě?

Jako mávnutím kouzelného proutku je tu zima. S ní přichází otázka: Jak správně obléct naše děti, aby se cítily komfortně a pohodlně? Jak na to, aby to nebylo ani moc, ani málo? Obzvláště pro rodiče malých dětí to může být opravdový oříšek, zejména pokud je to jejich první společná zima s dítětem. Naším cílem je ulehčit vám tento úkol a poskytnout inspiraci. Pak už vám nic nebrání v tom vyrazit za objevováním kouzel paní zimy! 

Pravidla zimního oblékání malých dětí

1. Vrstvení a kvalitní materiály jsou základ

Vrstvení oblečení je velmi důležitou strategií pro oblékání dětí v zimě. Použitím vrstev můžete dětem snadno regulovat tepelnou pohodu podle aktuálních podmínek. Kdykoliv lze vrstvu přidat nebo odebrat. Oblékejte děti jako cibuli - ve vrstvách, ale nepřehánějte to.

Pro první vrstvu je ideální funkční prádlo nebo termoprádlo, které pomáhá odvádět pot a udržovat konstantní teplotu těla. 

Druhá vrstva izoluje a zároveň má být prodyšná. Absorbuje vlhkost z první vrstvy. Sem patří hodí roláky, mikiny nebo trička z fleecu. Nezapomeňte na teplé punčochy nebo legíny a vlněné ponožky.

Třetí vrstva je ochrannou vrstvou. Chrání nás před vnějšími vlivy - sněhem, deštěm. Aby nevytvořila efekt pláštěnky, musí být také nejen nepromokavá, ale i prodyšná. Zde můžete zvolit zimní bundu a zateplené kalhoty nebo kombinézu ze softshellu.

Vybírejte oblečení vyrobené z kvalitních materiálů, které jsou vhodné pro zimní podmínky. Nebudete muset děti tolik navlékat.

Pro první vrstvu je skvělou volbou merino vlna. Je to přírodní materiál, který odvádí vlhkost od těla a vaše děti příjemně zahřeje. Ideální jsou také moderní syntetické materiály jako CoolMax®, který je velmi jemný a prodyšný a zároveň bleskově odvádí vlhkost od těla, aniž by ji nasákl. Tolik oblíbená bavlna není právě optimálním materiálem kvůli své nasákavosti. Na propocených zádech dokáže pořádně postudit a přivodit nachlazení. 

2. Hlava a ruce v teple

Hlava a ruce jsou často nejvíce vystaveny chladu. Proto je důležité je chránit. Zajistěte, aby měly vaše děti v zimě na hlavě nasazenou čepici, která zakryje uši, a na rukou rukavice. Sehnat správnou čepici, která by nesjížděla z hlavy nebo nepadala do očí, je opravdu kumšt! Rukavice by měly být ideálně zateplené a nepromokavé, aby chránily ruce před chladem a vlhkostí. 

3. Správná obuv

Vyberte dětem vhodnou a teplou obuv, která je odolná proti vlhkosti a chladu a je zároveň i prodyšná. Měla by být dostatečně prostorná, aby se do ní vešla i teplejší ponožka. Nepodceňujte ani podrážku. Uklouznout hned při prvním náznaku námrazy není nic příjemného, ani pro děti.

4. Ochrana pokožky v zimě

V zimě je pokožka dětí vystavena nepříznivým podmínkám. Chlad, vítr a suchý vzduch nejsou přátelé citlivé dětské pokožky. Proto je důležité chránit ji vhodnými produkty. Použijte spíš mastné krémy s malým obsahem vody, které vytvoří ochrannou bariéru na pokožce a zabrání vysoušení. Před vstupem na čerstvý mrazivý vzduch dbejte také na ochranu rtů pomocí balzámu.

Jak tedy obléct batole v zimě?

Batolata a malé děti do zhruba 5 let nemají dostatečně vyvinutou termoregulaci. Je potřeba je více sledovat, aby neprochladly nebo se naopak nezpotily. Správným oblékáním a vrstvením tomu můžete pomoci. 

Jako první vrstvu využijte například funkční tričko s dlouhým rukávem. Můžete si u nás nechat ušít originální kousek podle vašich představ.

Pokud se vaše dítě zrovna naučilo chodit, pohybem se ještě nejspíš příliš nezahřeje. Pokud je venku pod nulou, oblečte pod druhou vrstvu ještě jednu tenkou vrstvu oblečení navíc. Malé děti rády prozkoumávají svět kolem ve svém tempu, a to jak ve stoje, tak na kolenou a byla by škoda jim v tom bránit. 

Fleecová mikina nebo rolák jsou ideální druhou vrstvou, která zahřeje. 

Bundu a kalhoty ze zimního softshellu můžete použít jako svrchní vrstvu. Rostoucí kalhoty jsou velmi praktické, protože vám vydrží i napřesrok. Výhodou kalhot s beránkem zase je, že pokud není třeskutý mráz, nemusíte děti nutit do oblékání punčošek.

Pokud vaše dítě není ten typ, co hlásí každých 5 minut “mně se chce čůrat”, určitě využijete i softshellovou kombinézu, která zabrání pronikání studeného vzduchu na záda. Tyto kousky ze zimního softshellu mají tu výhodu, že je děti vynosí. Využijete je také na jaře i na podzim. Při mrazech však pod zimní softshell dítěti oblečte ještě o jednu vrstvu navíc. 

Abyste se nemuseli rozčilovat s čepicí, která se na hlavě přetáčí a neustále padá do očí, usnadněte sobě i vašim dětem život s merino kuklou nebo s čepičkou přes ouška, kterou můžete zavázat pod krkem.

Odpočinek v kočárku

Až si vaše mládě bude chtít odpočinout v kočárku, mějte připravený fusak nebo pořádně zateplenou deku, která zahřeje a do které se bude moct krásně zachumlat. Evergreenem jsou u nás zateplené capáčky. Ideální jsou jako přezutí do kočárku, který nezašpiníte mokrými botami od sněhu nebo břečky. Maminky si je také chválí jako pohodlné a praktické obutí do nosítka - ale využívají je také jako bačkory pro děti v herně nebo na návštěvě.